‘Wampirzy lifting’ – co tak naprawdę kryje się pod jego nazwą ?

Osocze bogatoplytkowe zyskało medialną sławę, gdy Kim Karadashian pokazała swoje zakrwawione zdjęcie. Zabieg nazwano wtedy wampirzym liftingiem- stąd nazwa.
W rzeczywistości ani nie jest on wampirzy (w sensie: krwawy), ani nie jest liftingiem. Wykonywany jest bowiem osoczem, które jest przezroczystym płynem. Skąd zatem krew na twarzy Kim? Prawdopodobnie została roztarta po skórze Karadashian dla medialnego show. Normalnie w czasie zabiegów pacjentki nie mają czerwonego czoła.

17.jpg

Zabieg z wykorzystaniem osocza można wykonywać w różnym wieku. Idealny jest dla takiej dziewczyny, która czuje że skóra już zaczyna wiotczeć, ale nie chce za dużo ingerować. Ma wtedy dwie optymalne drogi – laser frakcyjny lub osocze. Ten pierwszy to tydzień rekonwalescencji (i zabieg jest droższy), drugi – wystarczą dwa zabiegi odświeżające skórę i pobudzające ją do pracy. U starszych osób (45+) też warto stosować osocze, albo jako samodzielny zabieg, albo jako przygotowanie skóry do innych zabiegów, np. laserowych. Wówczas efekt będzie bardziej spektakularny, bo ożywiona osoczem tkanka będzie lepiej reagowała na światło laserowe –  zmienią się w niej proporcje kolagenu, skróci się też okres rekonwalescencji po zabiegu. Osocze wykorzystuje się także przy leczeniu blizn, szczególne poparzeniowych, wypukłych, które często mają nieprawidłową strukturę skóry.

Przed zabiegiem lekarz pobiera od pacjentki próbkę krwi (zazwyczaj 8 ml).
Następnie odwirowuje w specjalnej wirówce. 18Znajduje się w niej jałowy i amorficzny żel, który oddziela czerwone krwinki od osocza bogatopłytkowego. Do tak odseparowanego osocza PRP lekarz dodaje specjalny odczynnik (trombinę lub chlorek wapnia), który aktywuje płytki krwi do produkcji cytokin – białek stymulujących wzrost komórek.
Tak powstały preparat lekarz podaje na dwa sposoby: albo za pomocą metody stosowanej w mezoterapii, albo liniowo wzdłuż zmarszczek (wolumetria).

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s